Zkoušeli jste někdy rozmývací voskovky? Někdy se označují také jako gelové a nejspíš znáte ty značkové pod názvem Gelatos.
Jsou skvělé a jejich využití je mnohostranné, ale asi je s ohledem na vysokou cenu nepůjčíte dětem (ani já je nepůjčuji..).
Naštěstí existuje několik výrobců cenově dostupných verzí a já jsem dostala možnost jedny vyzkoušet:
Tyto jsou od firmy Heykka a za skvělou cenu je zakoupíte např. v papírnictví KP Papír
Voskovky jsou velmi měkké a snadno se s nimi pracuje. Používat je můžete na suché i mokré techniky, takže se s nimi dá rovnou kreslit, ale když je nejprve nanesete na pracovní podložku (nebo třeba modelovací podložku), stačí je mokrým štětcem rozmýt a můžete s nimi pracovat jako s akvarelovými barvami, vodovkami apod, s vodou si rozumí skvěle. Navíc se hodí i na barvení dřevěných výřezů, jak můžete vidět na naší sýkorce.
Nanášet je můžete také tupovacím štětcem nebo houbičkou přes šablonu. Když jimi potřete razítko, můžete s nimi dokonce razítkovat (viz motýlek níže). Různé techniky můžete vrstvit, je však třeba nechat jednotlivé vrstvy nejprve zaschnout, jinak si je zase rozmyjete.
Pro akvarelové techniky rozhodně používejte akvarelové čtvrtky. Pro následující suché techniky (blendování - míchání a roztírání - a následné vymývání) je třeba použít nejprve tzv. Gesso (akrylovou podkladovou barvu, která po zaschnutí vytvoří na jakémkoliv papíře vč. obyč. čtvrtky hladký nepropustný povrch). Jakmile vrstva s Gessem zaschne, naneste voskovky na papír a prstem roztírejte. Tímto blendováním se barvy nádherně smíchají a propojí. Poté si vezměte šablonu a vlhčeným ubrouskem opět otřete vzor, voskovky zůstanou jako barevný podklad a vzor šablony ubrouskem vyčistíte téměř do běla (na Gesso). Příliš vlhké ubrousky nechte chvilku "odstát", neměly by být moc mokré.
Všechny tyto techniky hravě zvládnou i děti.